Periodická tabulka prvků

Úvodní strana
Periodická tabulka


 

Bohrium

Předcházející prvek Následující prvek


název Bohrium
latinsky Bohrium
anglicky Bohrium
francouzsky Bohrium
německy Bohrium
značka Bh
protonové číslo 107
relativní atomová hmotnost [262]
Paulingova elektronegativita -
elektronová konfigurace [Rn] 5f146d57s2
>> rozepsat
teplota tání -
teplota varu -
skupina 7 (VII.B)
perioda 7
skupenství (při 20°C) pevné
oxidační čísla ve sloučeninách -
verze pro tisk
verze pro tisk


diskusní skupiny
diskusní skupiny
(0)

Objevitel

Rok objevu Objevitel
1976 Georgi N. Flerov

Vlastnosti

Je to prvek zatím neznámé barvy, ale velmi pravděpodobně má kovově stříbrobílé nebo šedé zabarvení. Jeho skupenství je také neznámé, ale pravděpodobně se jedná o pevné skupenství při teplotě 298 K. Bohrium je uměle připravený prvek a není tedy v přírodě zastoupen.
Byl připraven roku 1976 (oznámeno však až roku 1977) ruským fyzikem Georgiem N. Flerovem a jeho výzkumným týmem z ruského střediska jaderného výzkumu v Dubně. Existence tohoto prvku byla potvrzena také skupinou vědců ze Společnosti pro výzkum těžkých iontů (GSI) v německém Darmstadtu, kterým se povedlo připravit 6 jader tohoto prvku.
Právě němečtí objevitelé navrhovali pro tento prvek název nielsbohrium (značka Ns) po dánském fyzikovi Nielsu Bohrovi (1885-1962). IUPAC s návrhem pojmenovat nový prvek po Nielsu Bohrovi souhlasila, ale navrhla název bohrium (značka Bh) s tím, že křestní jméno osoby se nevyskytuje v žádném z předchozích prvků pojmenovaných po jednotlivých lidech.

Laboratorní příprava

Zatím bylo vyrobeno pouze několik atomů tohoto prvku, protože bohrium je velmi nestálé a rychle se rozkládá. První atomy bohria byly připraveny pomocí nukleární reakce izotopu bismutu (209Bi) a izotopu chromu (54Cr).

209Bi + 54Cr → 262Bh + 1n

Izolace většího množství tohoto prvku nebyla zatím dosažena a není zcela jisté, že někdy bude, protože bohrium se rychle přeměňuje rozpadem alfa nebo spontánním štěpením.

 
Copyright © 1998-2023 Jan Straka
Všechna práva vyhrazena. English version English version