Periodická tabulka prvků

Úvodní strana
Periodická tabulka
Program PT
Kontakt


 

Dokumentace

Ovládání programu Periodická tabulka je velmi jednoduché a zvládne ho i počítačový začátečník. Přesto neuškodí, pokud si jednotlivé funkce popíšeme trochu podrobněji.

obr. 1 - základní obrazovka
obr. 1 - základní obrazovka

Na prvním obrázku vidíme základní obrazovku programu, která se objeví ihned po spuštění (obr. 1). Základní obrazovka zobrazuje jednoduchou periodickou tabulku, ve které se můžeme pohybovat jednak pohybem myši nebo pomocí kurzorových šipek na klávesnici.

obr. 2 - výběr prvku
obr. 2 - výběr prvku

Pokud nad značkou některého prvku ponecháme kurzor myši delší dobu, objeví se i jeho český název (obr. 2). Totéž platí i pokud umístíme kurzor na nápisy period a skupin, kdy se zobrazí případný speciální název skupiny, ale hlavně se barevně odliší prvky, které patří do oné skupiny či periody.

obr. 3 - informace o prvku
obr. 3 - informace o prvku

Pro výběr požadovaného prvku stačí již jen kliknout tlačítkem myši nad jeho značkou. Jestliže ovládáme program pomocí klávesnice, výběr prvku nemusíme provádět - podrobnější informace se zobrazují okamžitě (obr. 3). Co znamenají značky Z, Ar a E se dozvíte sekci FAQ.

Pokud vás nějaký údaj zaujal a chcete ho přesunout do jiné aplikace, můžete využít zabudovanou podporu schránky. Provedeme to tak, že na požadovaný údaj klikneme tlačítkem myši. Jestli je údaj opravdu ve schránce, poznáme podle malého okna Schránka, které se následně objeví společně s aktuálním obsahem schránky. Nyní již stačí v jiné aplikaci zvolit Vložit či stisknout Shift + Insert.

obr. 4 - elektronová konfigurace
obr. 4 - elektronová konfigurace

Program Periodická tabulka obsahuje také informace o elektronových konfiguracích jednotlivých prvků. Pro jejich zobrazení stačí kliknout na nápis Elektronová konfigurace v hlavním menu programu (obr. 4). Zpět na základní informace o prvku se dostaneme kliknutím na již zviditelněný nápis Názvy prvků.

obr. 5 - nastavení písma
obr. 5 - nastavení písma

Nelíbí se vám písmo používané v programu? Není nic jednoduššího jej změnit. To provedeme pomocí menu Nastavení, kde vybereme položku Písmo (obr. 5).

obr. 6 - nastavení barev
obr. 6 - nastavení barev

Taktéž můžeme změnit barevné schéma. V menu Nastavení stačí vybrat položku Barvy a následně zvolit oblast, kterou chceme změnit (obr. 6).

obr. 7 - informace o autorovi
obr. 7 - informace o autorovi

Informace o autorovi a programu samotném zjistíme pomocí poslední položky v hlavním menu (obr. 7).

 
Copyright © 1998-2023 Jan Straka
Všechna práva vyhrazena. English version English version